El. paštas

AUKLĖS PATARIMAI: KOKIO TĖVŲ ELGESIO JI NORĖTŲ?

 

Beveik visą gyvenimą dirbusi aukle Corinne Bird tvirtina, kad ne santykiai su vaiku, o santykiai su tėvais yra tas faktorius, dėl kurio viskas arba griūva, arba kaip tik susistato į savo vietas. Tėvus konsultuojanti koučerė tvirtina, kad auklė, kuri jaučiasi išgirsta, bus labiau atsidavusi. Jei auklė jausis lyg būtų šeimos dalis, o tėvai matys auklę kaip šeimos draugę, visiems bus lengviau sutelkti bendras pastangas vaiko labui. Tačiau santykių darna turi būti suinteresuotos abi pusės. 

 

Ką turi žinoti auklės? 

 

1. Atvykite laiku. Taip, yra dienų, kai neišvengsite netikėtų kamščių, tačiau prisiminkite, kad kol jūs neatvažiavote, tai tėvai negali išvykti į darbą. Taigi, jei jūs vėluojate, vėluos ir jie.

 

2. Leiskite sau užmegzti ryšį su vaiku ir tėvais. Būna auklių, kurios stengiasi išlaikyti „profesinę distanciją“, kad neprisirištų. Tačiau, pasak Corinne Bird, auklės, kurios investuoja į vaikų gyvenimą ir leidžia tėvams jas tikrai pažinti, yra laimingesnės. Dažniausiai būtent tokios auklės šeimose dirba ilgą laiką. 

 

3. Tai nėra jūsų namai. Taip, darbo vietoje jūs turite jaustis komfortabiliai. Dauguma šeimų leidžia auklėms valgyti namuose esantį maistą, gerti kavą, žiūrėti televizorių. Vis dėlto nedera su namais elgtis taip, lyg jie būtų nuosavi. Pavyzdžiui, landžioti po stalčius ar slapčia skalbinti savo nešvarius skalbinius. 

 

4. Bendraukite. Pardavėjams dažnai sakoma, kad reikia kalbėti aiškiai, tiksliai ir pakartoti du kartus. Pasak Corinne Bird, būtent taip ji mėgina bendrauti ir su tėvais šeimoje. Jeigu reikia laisvadienio, jeigu yra bėdų su vaiku ar kitokių problemų, kalbėkite labai aiškiai. Iš pradžių tai gali atrodyti baisu ir norėsis atviro pokalbio išvengti. Tačiau jei jūs norite atvirumo iš tėvų, būkite atviros ir pačios.

 

5. Pirmiausia paklauskite tėvų leidimo, o tik paskui veskitės vaiką į naujas vietas. 

 

6. Klauskite. Taip, jūs visko nežinote. Lygiai taip pat visko nežino ir tėvai. Todėl laisvai galite klausti: „Ar taip elgtis yra gerai?“, „Kaip, jūsų manymu, aš tai turėčiau padaryti?“ O kai pajusite vienas kito ritmą, su tėvais jausitės kaip viena komanda!

 

7. Šventai laikykitės tėvų duotų taisyklių. Jei jie nenori, kad vaikai žiūrėtų televizorių ar valgytų saldainius, turite gerbti jų sprendimą. Netgi tada, kai tai tai neatrodo esminiai dalykai. Būtent dėl to ir svarbu užduoti klausimus, kad išsiaiškintumėte, ko jie iš tiesų nori.

 

8. Niekada nepamirškite, kad esate atsakinga už didžiausią tėvų turtą. Todėl su vaiku ir elkitės kaip su turtu – saugokite jį ir rūpinkitės jo gerove. Elkitės su juo taip, kaip norėtumėte, kad kiti elgtųsi su jūsų vaiku. 

 

Ką turi žinoti tėvai?

 

1. Nevėluokite! 

Auklės laiką reikia gerbti. Jūs norite, kad auklė atvyktų laiku ir jūs galėtumėte išvažiuoti į darbą. O ji nori, kad atvyktumėte namo laiku. Žinoma, būna situacijų, kai užtrukti būtina. Tačiau nuolatinio vėlavimo nepaverskite kasdienybe. Būtinai duokite auklei žinoti, jei negalite atvykti laiku. 

 

2. Kurkite santykį su aukle. Tai gali atrodyti keblu – juk jūs susitinkate tik trumpam.  Tačiau per tas kelias minutes visada įmanoma nuoširdžiai pasidomėti auklės asmenybe. Nesivaržykite, jei norite pakviesti auklę vakarienės. Jei ją geriau pažinsite, ji taip pat jumis labiau pasitikės. 

 

3. Leiskite joms valgyti šeimos maistą, naudotis TV ar kompiuteriu, šnekėtis telefonu, susirašinėti žinutėmis, skaityti ar tiesiog atsipalaiduoti. Kai vaikai užmiega, tegu tai būna jų laikas. Juk auklės neturi „pietų pertraukos“, jos būna su vaiku visą dieną ir tai tikrai yra varginantis dalykas (tą jūs gerai žinote!). Leiskite jai išnaudoti pietų miego laiką taip, kad jos jaustųsi „pasikrovusios“.

 

4. Bendraukite aiškiai! Aiškiai išreikškite mintis, kad auklė suprastų, ko iš jos norima. Vaikų mokymas, namų tvarkymas, pietų virimas visai šeimai neįeina į auklės pareigas ir to reikalauti jūs negalite. Jei auklė gali jums padėti, tada į tai žiūrėkite kaip į papildomą darbą ir už tai sumokėkite. Ko galite tikėtis? To, kad auklė sutvarkys tai, ką sujaukė vaikas, išskalbs skalbinius ir paruoš valgyti vaikui.

 

5. Leiskite auklei žinoti, kad jūs ja visiškai pasitikite. Taip, iš pradžių palikti vaikus su nepažįstamu žmogumi yra baisu. Tačiau jums nebūtina savo baimių pasakoti auklei ir taip ją gąsdinti! Kaip tik skatinkite jas pasitikėti savimi. Tada jos daug geriau atliks savo darbą.

 

Corinne Bird pasakoja, kad kartą mama jai papasakojo apie naktį sapnuotą košmarą. Siužetas buvo toks: auklė pavagia vaiką. Papasakojusi apie sapną, ji paprašė auklės pasakyti jos asmens kodą. „Daugiau į tuos namus dirbti nėjau“, - pasakoja tėvus konsultuojanti moteris,  - Žinodama, kad mama manimi nepasitiki nuo pat pradžios, ji iškart kuria man iššūkį, kurio negalėsiu įveikti“. 

 

6. Įvertinkite jų darbą. Būti aukle yra tikrai sunkus darbas. Dažnai auklės jaučiasi lyg mūšyje, jei jos turi ne tik tvarkytis su vaiko elgesiu, bet dar ir atspėti tai, kokie būtų jūsų sprendimai, jei jūsų nėra šalia. Jeigu kas nors auklės elgesyje jums nepatinka, švelniai jai tai pasakykite, tačiau ne vaiko akivaizdoje. O tada leiskite pamėginti iš naujo. 

 

7. Būkite dosnūs! Netaupykite kiekviename žingsnyje. Yra dalykų, kuriuos perkate už mažiausią kainą ir liekate tuo patenkinti. Bet ar jūs norėtumėte „pigiausios“ auklės? Auginti vaiką apskritai yra didelės investicijos, tačiau didelė ir grąža. Kai samdote auklę, mąstykite, kad investuojate į vaiko ateitį. Jei ryšys su aukle bus tvirtas, jūsų vaikas gali įgyti draugę visam gyvenimui. Kas gi to nenorėtų? 

 

8. Jei norite dirbti iš namų, žinokite, kad toks sprendimas jūsų vaikams ir auklei bus didžiulis diskomfortas. Natūralu, kad vaikai nuolat norės įkišti nosytę į mamos darbo kabinetą. O auklė jausis taip, lyg mama ją nuolat stebėtų. Corinne Bird pripažįsta, kad ji tokioje situacijoje jautėsi pasimetusi. Jei neturite nuolatinės darbo vietos, eikite dirbti į kavinę. Arba paprašykite auklės, kad išeitų su vaikais kelioms valandoms pasivaikščioti. 

 

„Leiskite auklei mylėti vaikus“, - toks paskutinis savo darbą mylinčios auklės patarimas tėvams. Kai kada mamoms sunku priimti faktą, kad vaikas prisiriša prie auklės. Taip, ji yra tas žmogus, kuri leidžia su vaiku valandų valandas, kai jūsų nėra šalia. Dėl to gali skaudėti širdį. Tačiau jei neleisite auklei priartėti prie vaiko ir auginti meilės ryšio su vaiku, auklė dirbdama nesijaus laiminga. Greičiausiai ji net nenorės likti jūsų namuose. Nuolatinis auklių keitimas vaikui nėra į naudą. Visada tokioje situacijoje padeda mintis, kad auklė – tai investicija į jūsų vaiko ateitį. 

 

Ir tėvams, ir auklei galiojantis patarimas: nepuoselėkite priešiškumo. Labai lengva kitiems „pripaišyti“ nesirūpinimą ar blogą elgesį. Ypač tada, kai jie elgiasi savaip. Tačiau dauguma mamų ir auklių kovoja tik norėdamos, kad aikui būtų geriau. 

 

As a final tip, for both nannies and parents, I want to remind you; don’t assume ill intent on either party. It’s easy to get caught up in doing things a certain way and seeing the other party as not caring enough if they don’t do it your way. But ultimately most moms and nannies want the absolute best for the children and will fight hard to give the kids a healthy and joyful life.

 

* Corinne Bird pabrėžia, kad visi šie patarimai yra skirti, jei samdote auklę. Auklė – tai tas žmogus, kuris ateina į jūsų namus mažiausiai keliskart per savaitę kelioms valandoms ir yra visiškai atsakinga už vaikus. Šių kriterijų ji netaiko žmonėms, kurie tiesiog padeda prižiūrėti vaikus, kol tėvų nėra namie ir ateina gal kartą per savaitę kelioms vaalndoms vakare. 

 

Išversta, naudojantis Corinne Bird asmeninio tinklaraščio informacija: http://www.healthyjoyfulparenting.com