Pavasaris!

Būkite pavasario tyrinėtojai: 5 veiklos vaikams lauke.

Ar yra geresnis metas išvilioti savo kompaniją į gamtą, nei tuomet, kai visas platus žydintis kvaksintis šokinėjantis kvepiantis sprogstantis pasaulis atgimsta? Štai jums 5 nuostabūs būdai atšvęsti pavasarį ir pabudinti savo vaikuose besislepiančius nuotykių ieškotojus.

Pagaukite kvėpavimą!

Žemės kvėpavimas

Šis lengvas eksperimentas gali būti įgyvendintas bet kur, kur randate žolę šalia tako/šaligatvio ir įrodys jums, jog augalai taip pat gaudo pavasario kvapą. Apverskite švarų tuščią stiklainį ir padėkitę jį saulėje ant žolės. Kitą apverstą stiklainį padėkite ant tako (asfalto/šaligatvio). Palikite stiklainius valandai ir sugrįžkite jų apžiūrėti. Stiklainis stovėjęs ant žolės iš vidaus bus padengtas vandens lašeliais, tuo tarpu, stovėjęs ant tako bus veikiausiai sausas.

Kas nutinka: Žolė ir kiti augalai “kvėpuoja” įkvėpdami anglies dvideginį ir iškvėpdami deguonį (atvirkščiai nei žmonės). Toks dujų apsikeitimas gamina vandens garus. Po pirmuoju stiklainiu, garai sušyla saulėje, tuomet kondensuojasi ant šaltesnio stiklo. Kadangi kvėpavimas nevyksta antrajame stiklainyje, garai nesusidaro ir stiklas išlieka sausas.

Sukvieskite sliekus pasveikinti saulę

Sukvieskite sliekus pasveikinti saulę

Ši stebinančiai paprasta technika atskleis nuostabius rezultatus! Susiraskite birų, truputį drėgną dirvožemio plotelį ir įkalkite 30-45cm ilgio lazdelę 5-8cm gilyn į žemę. Stipriai patrinkite kita lazda įkaltąją lazdą apie 2 minutes ir stebėkite kaip į paviršių iš aplinkui besirangydami paršliaužia sliekai. Pabandykite patyrinėti kelis plotelius ir sužinokite, kur labiausiai mėgsta rinktis sliekai. Taip pat atkreipkite dėmesį į mažuosius sliekiukus, jų šiuo metu turėtų pasirodyti ypatingai daug.

Kas nutinka: mokslininkai nėra tikri, kodėl sliekai išlenda į paviršių, tačiau viena teorijų teigia, jog lazdelių trynimo skleidžiama vibracija sliekams asocijuojasi su pavojumi( plėšrūnais), todėl jie suskumba pakilti į paviršių, kad išgyventų.

Povandeninis tyrinėtojas

Povandeninis tyrinėtojas

Tvenkiniai knibždėte knibžda didelių ir mažų gyvių, ypač bundant gamtai pavasarį. Tinklinis sėtelis čia leis vaikams iš arčiau pasižiūrėti ir susipažinti su žavingais vandens gyventojais - vabzdžiais, sraigėmis, mažosiomis krevetėmis, vėžiukais ir daugiau - tai, kas vadinama tvenkinio pirmuoju aukštu. Susiraskite tvenkinio vietą, kur auga augalai (augalų šaknys ir lapai dugno gyventojams suteikia prieglobstį nuo plėšrūnų). Nuleiskite sėtelį į tvenkinio dugno gruntą ir lėtai “šukuokite” pirmyn atgal, tuomet švelniai ištraukite jį į paviršių (jei sėtelis tuščias, pabandykite dar kartą - laimikiai gali pareikalauti ne vieno “šukavimo”). Perkelkite savo radinius į mažą plastikinį indelį pripildytą tvenkinio vandeniu. Kuomet baigsite laimikių apžiūrą, grąžinkite juos švelniai į jų namus.

Išsamesniam tyrinėjimui. Prieš pasineriant į tyrinėjimus, pasidomėkite plačiau knygose, internete, ką galite rasti, kuo jie įdomūs. Nusineškite su savimi iliustruotas knygas, kad galėtumėte palyginti gyvąjį laimikį su aprašytuoju.

Pėdsakų gaudymas

Pėdsakų gaudymas

Kuomet šiaip numanote ar matote dieną savo kieme besisvečiuojančius įvairius gyvunus, kiti tuo tarpu čia užsuka tik naktimis. Štai pėdsakų gaudyklė leis jūsų vaikui išsaiškinti, kas lankosi jūsų kieme saulei nusileidus.

Patieskite baltą per puse perlenktą paklodę ten, kur numanote, kad gyvunėliai dažniausiai linkę apsilankyti (šalia tvoros, ar komposto). Padėkite perpjautų vaisių, duonos, morkų ar kietai išvirtų kiaušinių centre paklodės ir paberkite žingsnio pločio purvo palei paklodės kraštus. Tuomet sušlapinkite paklodę ir purvą, ir palikite nakčiai. Kitą rytą, patikrinkite pedsakų gaudyklę, ar susiviliojo kas jauku ir pabandykite nustatyti pagal pėdsakus, kas tai buvo. Pabandykite gaudyklę patiesti ir kitose vietose, skirtingi gyvūnėliai gali mėgti skirtingus kiemo kampelius.

Išsamesniam tyrinėjimui. Einant miškan sekti gyvūnų, galite pasidomėti pėdsekystės pradžiamoksliu štai šiuose straipsniuose:

Vabzdžių viešbutis

Vabzdžių viešbutis

Pažinkite ir pačius smulkiausius savo kaiminystės gyventojus iš arčiau, laikinai apgyvendinę juos šiame namelyje. Iškirpkite keturias 5 centimetrų pločio ertmes ties švarios kartoninės dėžutės viršumi. Apklijuokite ertmių kraštus su lipniaja juosta, kad kraštai būtų tvirtesni. Įkaskite dėžutę į daržovių ar gėlių darželį taip, kad viršus būtų lygus su žeme. Uždenkite puoduką su kartonu, kad apsaugotumėte nuo lietaus, prispauskite su mažu akmenėliu ir palikite dėžutę per naktį. Ryte apžiūrėkite, ar kas svečiuojasi namelyje. O po viešnagės ir susipažinimo paleiskite juos atgal į dirvą. Kad namelis būtų pilnesnis įdėkite į dėžutės dugną maisto ( mažus gabaliukus vaisių).

Išsamesniam tyrinėjimui. Nesate tikri, kas svečiuojasi jūsų viešbutyje, visada galite pasidomėti internete ar enciklopedijose, ką radę, pvz.:

Ne visuomet esame itin įsimylėję mažus ropojančius ar šliaužiojančius gyvius. Bet argi nenuostabu žiūrėti į savo mažuosius ir jų emocijas atradus ir susipažinus iš arčiau su pačių (žinoma su jūsų priežiūra) “sumedžiotaisiais” iki šiol nepažintais gyviais! Smagaus šeimyniško šilto ir nauja parodančio pavasario Jums!