Parinkti atitinkamą priežiūrą savo kūdikiui ar vaikui gali pasirodyti toks pat didelis uždavinys ir atsakomybė, kaip vėlesniame laikotarpyje padėti apsispręsti paaugliui pasirinkti tinkamą specialybę ar universitetą. Tai mūsų, kaip tėvų, atsakomybė ir rūpestis užtikrinant vaiko saugumo, pasitenkinimo jausmą jį supančioje laisvalaikio, edukacinėje bei auklėjimo aplinkoje.

Patikėti kažkam savo vaiką gali būti tikras iššūkis. Kvalifikuotos auklės paieška reikalauja daug pastangų ir laiko, bet Jūsų apdvanojimas yra Jūsų užtikrinimas, kad vaikas patikimose rankose. Savybės, kurių turėtumėte ieškoti apima brandumą, draugiškumą, bendrumo jausmą, nuoširdumą. Žmonių, kuriuos pažįstate ir kuriais pasitikite rekomendacijos būtų geriausias būdas priimti patikimą auklę. Jei esate naujokas aplinkoje ir neįsivaizduojate kaip susirasti patikimą auklę savo vaikui, paklausinėkite kaimynų, bendradarbių rekomendacijų, paklauskite Jūsų vaiko gydytojo rekomendacijų.

Vaikas ir šeima

Apie 70% tėvų atiduoda savo vaikus į tam tikras įstaigas, kurios rūpinasi jais, kol tėveliai dirba. Nepriklausomai, ar pasirinksite priežiūrą namuose, ar centro pobūdžio įstaigą, kaip mokykla, ar kažkieno namus, kaip Jūsų vaiko rūpinimosi aplinką, yra išskiriamos specifinės gairės, kuriomis turėtumėte vadovautis norėdami užtikrinti, jog Jūsų vaikas gaus kvalifikuotą, profesionalią priežiūrą atitinkančią jo raidos poreikius.

Apsisprendžiant dėl tinkamos priežiūros, svarbiausia yra gerai pažinoti savo vaiką – jo temperamentą, pomėgius ir nemėgiamus dalykus, sveikatą, interesus ir elgesį. Kūdikiui iki vienerių metų turite skirti ypatingą dėmesį, suvokiant jo poreikius, kada reikalingas paskatinimas, o kada sulaikymas nuo tam tikrų poelgių, specialius jo sveikatos priežiūros niuansus, ir žmogaus būdą, kurio norėtumėte savo kūdikiui.

Šeimos nusistovėjusios vertybės bei emociniai poreikiai turėtų taip pat pagelbėti tinkamos vaiko priežiūros pasirinkime. Priežiūros pasirinkimas taip pat priklauso ir nuo šeimos patogumo lygio poreikio bei nuo vaiko tipo. Kai kurie tėvai perdėtai nerimastingi paliekant vaiką svetimam žmogui, kai tuo tarpu kiti mieliau rinksis kaip tik būtent individualią priežiūrą - auklę. Vistik jau trijų keturių metų vaikas turėtų patirti, ką reiškia būti su kitais vaikais, dalyvauti veikloje ir patirti struktūrizuotą programą, kaip mokyklėlės ar dienos centrai.

Prieš pasirenkant priežiūrą, turėtumėte permąstyti kainas, vietas, reputacijas, kurios Jus domintų.

Ko ieškoti?

Pirmas žingsnis, kurį turėtumėte apgalvoti, tai kokybinis sąrašas, ko tikitės iš auklės ar “dienos centro”. Į sąrašą gali įeiti patirtis, religinis pagrindas, taikomos disciplinos, lankstumas. Taip pat apgalvokite, ką norėtumėte, jog auklė ar “dienos centras” galėtų įdiegti vaikui (religija, kultūros tam tikri aspektai). Mes siūlome Jums apsvarstyti būsimus pagalbininkus (auklę ar “dienos centrą”) bent du kartus ir visada pasidomėti blogosiomis sąvybėmis, kurios gali Jums užkliūti.

Pasak Tarptautinės Auklių Asociacijos (International Nanny Association (INA)) apie penkis procentus auklių, ieškančių darbo, turi kriminalinius įrašus. Pasidomėkite tuo!

Atranka

Pokalbiai su potencialiomis auklėmis jų patirties vertinimas gali susiaurinti Jūsų paieškos ratą. Taip pat galite pasikviesti auklę į namus, kad stebėtų Jūsų kasdienę ruošą ir bendravimą su vaiku.

Nevenkite užduoti „nepatogių“ klausimų kandidatei į aukles. Išgirdę pirmuosius tris, dalis kandidačių tikrai atsisijos, bet tuo tik geriau Jums ir Jūsų vaikui. 
1. Ar vartojate vaistus? Ar juos paskyrė gydytojas? Koks jų šalutinis poveikis?
2. Ar turite kokių nors negalių, alergijų? Kaip tai galėtų įtakoti vaiko priežiūrą? 
3. Kaip jūsų santykiai (santuoka, draugystė su vaikinu ir pan.) įtakotų jūsų darbą? Ar galėtumėte dirbti savaitgaliais ar viršvalandžius? 
4. Kodėl nusprendėte, kad norite dirbti aukle?
5. Išvardinkite šešias veiklas, kuriomis užimtumėte mano amžiaus vaiką per dieną, kad lavėtų vaiko tiek protinė, tiek fizinė raida? Ar yra tikimybė, kad vaikas galės dalyvauti dailės, muzikos, grupinio ar individualaus, namuose ar lauke žaidimo veikloje? 6. Jūs labiau linkusi į kūrybiškumą ir trokštanti veikti pagal savo nuožiūrą asmenybė ar jums labiau patiktų, kad nurodytumėme darbus/užduotis, kuriuos turėtumėte atlikti?
7. Ką darytumėte staiga mano vaikui susirgus ar patyrus nelaimingą atsitikimą?
8. Šeimoje yra du vaikai. Ar bandysite rasti bendrą kalbą su vyresniuoju ar prižiūrėsite tik mažąjį?
9. Ką jūs manote apie vaikų auklėjimą pliaukštelint per užpakaliuką?
10. Kokius disciplinos būdus jūs naudojate?
11. Ar turite pasą? Vairuotojo pažymėjimą?
12. Ką galvotumėte, jei pakviestume jus kartu važiuoti į sodą/kaimą/atostogų?
13. Ar mokate sugirdyti vaikui vaistus?
14. Kaip nuramintumėte verkiantį kūdikį?

Jei planuojate rinktis darželį ar kitokią grupinę veiklą vaikui, Jūs turėtumėte skirti laiko to centro tyrinėjimui, pokalbiams su vaikų, jau lankančių tą įstaigą, tėveliais. Jums taip turėtų būti įdomu paklasuti:

 • Ar įstaiga įsileidžia tėvus, norinčius pastebėti įstaigos veiklą (“atvirų durų politika”)?
 • Ar yra alternatyvus užimtumas, jei įstaiga užsidarytų? Atostogų datas.
 • Kaip įstaiga žiūri į sergančius vaikus?
 • Kaip kontroliuoja/prižiūri vaikus žaidimo metu? Kokio senumo įranga, ar ji peržiūrima kas kažkurį laiką?
 • Kaip vaikai sugrupuojami? Pagal amžių?
 • Ar priima vaikus, kurių etinis, kultūrinis, religinis požiūris skiriasi nuo įstaigos? Ar įtraukia vaikus, turinčius specialiųjų poreikių?
 • Kokius išsilavinimus turi mokytojai/auklėtojai?

Vertinant atsakymus į Jūsų klausymus, atidžiai apsvarstykite, kaip Jos ar Jo filosofija apie vaiko auklėjimą, disciplinavimą ir priežiūrą sutampa su Jūsų asmeniniu požiūriu ugdant Jūsų vaiką.

Kiti gi tėvai mieliau renkasi vaiko priežiūrą namuose samdydami auklę, ypač kūdikiui. Tėvų ar porų, kurie siekia karjeros aukštumų, ir dirba paromis, dienotvarkė reikalauja samdomos auklės. Norint apgauti laiką, ir suderinti keliones susijusias su darbu bei vaiko priežiūrą gali pasirodyti visiškai neįmanoma be pagalbos iš šalies.

Šiuo atveju atskirkite, kokios pagalbos norite: auklė yra samdoma šeimos prižiūrėti vaiką jo namuose ir gali atlikti minimalius namų ruošos darbus, susijusius su vaiko priežiūra, o guvernantė yra auklėtoja, samdoma vaikams auklėti ir mokyti namie, o ne gaminti maistą, ar tvarkyti namus.

Galiausiai užduokite sau klausymą, ar pasitikite šiuo asmeniu ar įstaiga? Ar tikite, kad Jūsų vaikas bus laimingas ir turės galimybę mokintis bei augti supamas šios aplinkos?

Ir, jei nei vienas kandidatas ar kandidatė nepasirodė tinkamas, nesirinkite geriausią blogybę iš visų. Vietoje to, peržiūrėkite savo reikalavimus, parašykite skelbimus ir pradėkite naują paiešką protingesnę ir su tam tikra patirtimi. Pasiteiraukite kaimynų ar bendradarbių, gal jie gali kažką parekomenduoti.

Darbo sutartis

Kartą jau nusisamdėte auklę, pasirašykite specifinę sutartį, kurioje apibrėšite numatomus darbus, kurie įeis į auklės darbotvarkę Jūsų namuose, dirbamas valandas, atlyginimą, apmokamas atostogas, nedarbingumo (ligos metu) dienas, atsakomybė už sugadintus daiktus, bendros namų taisyklės, įtraukite tėvų įsipareigojimus į sutartį. Sutartis reikalinga tam, kad būtų nustatyta abiejų pusių atsakomybė viena kitai. Darbo sutartis gali būti neoficiali, auklė gali dirbti pagal verslo liudijimą, ir pasirašyti oficialią darbo sutartį, nuo kurios mokami mokesčiai valstybei. Bet kokiu atveju, taip apsidraudžiama nuo bet kokių galimų nemalonių kaltinimų ir nesusipratimų.

Informuokite auklę

Prieš paliekant auklę vieną su vaiku, supažindinkite ją su šia informacija:

 • Pražvelkite Jūsų vaiko kasdienę rutiną (namų ruošos darbai, pietų miegas, valgymas) ir bendras namų taisykles (tv žiūrėjimo ribojimas, naudojimasis kompiuteriu, video žaidimai, žaidimai lauke)
 • Užtikrinkite, kad auklė žinotų, kur Jūs esate ir, kad bet kokiu metu galėtų Jus pasiekti, o kuriais atvejais jau kviesti 112, prieš skambinant Jums.
 • Užtikrikite, kad auklė žinotų, ką daryti nenumatytais atvejais. Sudarykite nenumatytų atvejų telefonų numerių sąrašą, į kurį įeitų kaimynai, draugai, giminės, Jūsų vaiko gydytojas.
 • Supažindinkite auklę su specifinėmis vaiko problemomis (alergija bičių įkandimui, tam tikram maistui, ar vaistų vartojimą tam tikru laiku). Parodykite auklei, kur gali rasti pirmosios pagalbos reikmenis.
 • Išmokykite ir vaikus naudotis pagrindiniais telefonų numeriais, jei kas nutiktų auklei.

Leiskite auklei žinoti, ko Jūs tikitės iš Jos. Jei Jūs nenorite, kad auklė eitų su vaiku į lauką, aiškiai tai išdėstykite Jai. Jei telefoniniai pokalbiai ar lankytojai nepageidautini, taip pat pasakykite savo poziciją. Nustatykite datą, bandomajį laikotarpį, po kurio aptarsite atliekamą darbą, kaip Jums sekasi bendradarbiauti. Reguliariai ir netikėtai pastebėkite auklės bendravimą su Jūsų vaiku.

Auklės saugumas

Užtikrinkite, kad auklė žinotų šias saugumo taisykles:

 • Neduotų tam tikrų vaistų be Jūsų instrukcijos
 • Nepaliktų vaikų nei minutei vienų namuose, ar lauke
 • Nepaliktų vaikų neprižiūrimų prie vandens. Kūdikiai ir maži vaikai gali nukentėti net nuo nedidelio jo kiekio, nepalikite nei prie kibiro, nei tuolete.
 • Neduokite vaikui iki ketverių užkandžiauti kietais produktais: riešutais, popkornu, kietais saldainiais ar kitu maistu, kuriuo vaikas gali paspringti. Dešrelės turėtų būti nulupamos, vynuogės supjaustytos smulkiau.
 • Neleiskite vaikui žaisti su plastikiniais maišeliais, monetomis ar kitais daiktais, kuriais gali paspringti.
 • Neleiskite vaikams žaisti šalia laiptų, langų, viryklės ar elektros iškrovos vietų.

Kai grišite namo, paklauskite vaiko, ar jam patiko auklė. Jei rasite patikimą auklę, kurią pamėgs ir Jūsų vaikas, turbūt ir Jūs turėsite lengvesnę dieną būdami toliau nuo namų.

Įspėjamieji ženklai

Štai ženklai, kuriuos pastebėję galite įtarti, jog su vaiku elgiamasi netinkamai:

 • Jis ar Ji nepasakoja apie praėjusios dienos nuveiktus darbus
 • Grįžę Jūs radote vaiką paliktą be priežiūros
 • Auklė nereaguoja į vaiką
 • Jūsų vaikas tampa niūrus, atstumia Jus, nevalgo ar niemiega
 • Jūsų vaikas kiekvieną kartą nuliūsta paliekamas su aukle
 • Jūs tiesiog turite blogą nuojautą dėl auklės

Tėvai taip pat turėtų būti tikri, jog auklė turi visą reikalingą paramą, kad užtikrintų savo gerą darbą. Ji turėtų turėti adekvatų poilsio laiką. Tėvai turėtų visada būti pasiekiami, jei iškyla koks nenumatytas atvejis. Trumpai tariant, dirbkite kartu ir formuokite partnerystę.

Darbo pabaiga

Po visų Jūsų paieškų, pokalbių ir stebėjimų, Jums gali prireikti iš naujo save įtikinti, kad vaiko palikimas su kažkuo kitu yra geriausias sprendimas ir išeitis Jūsų šeimai. Visada praleiskite didžiąją savo laiko dalį su savo vaiku. Kuomet grįžtate namo, būkite laisvi ir atsiriboję nuo darbų! Skirkite savo laiką sau ir vaikams! Atsipalaiduokite, pabūkite kartu, apkabinkite vaiką, pamyluokite – tai gali būti nustabus tarpasmeninių ryšių stiprinimo laikas, kuris sumažins dienos stresus visai šeimai! Atpažinkite iškilusius iššūkius, iš kurių Jūsų vaikas mokosi vystyti santykius su aplinkiniais, mokosi duoti ir imti.

Kasdieniniai pranešimai apie Jūsų vaiko dieną, dažni jo aplankymai gali padėti Jums suspėti sudalyvauti vaiko progrese ir būti tikram, kad Jūsų vaikas yra ugdomas ir gerai leidžia laiką.

Taip pat kaip Jums reikia laiko, kad pagaliau pasitikėtumėte vaiką prižiūrinčiu asmeniu, lygiai taip Jūsų vaikui reikia prie jo priprasti. Kūdikiai iki 7 mėnesių dažniausiai prie auklių pripranta greitai; vyresni gali patirti “nerimą dėl svetimo žmogaus” ir jiems gali prireikti papildomo laiko ir tėvų užtikrintumo, kad vaikas pripras prie naujo žmogaus. Daugelis vaikų tipiškai patiria pripratimo periodą su ašaromis, lūpos patempimu, staigiu įniršiu prieš susitaikant su tuo, jog liks su nauju žmogumi. Jūsų apsilankymai, mėgiamiausi vaiko daiktai ir užtikrinimas, kad Jūs visada grįšite darbo dienai pasibaigus, gali padėti vaikui greičiau priprasti, priimti ir mėgautis auklės draugija.

Vis dėl to, jei Jūsų vaikas nėra laimingas ir žydintis priežiūroje, Jums reikėtu peržvelgti ir pervertinti jo poreikius ir auklės būdą, elgesį su Jūsų vaiku. Supraskite, kad blogos dienos vis pasikartos tarp gerųjų; viena bloga diena dar nereiškia blogą priežiūrą. Tačiau, jei problemos vis iškyla, geriausia susiorganizuoti kitą susitikimą su kita aukle, kuo greičiau, kad netraumuoti vaiko, o tik suteikti aplinką tobulėti jo protinei, fizinei, socialinei raidai, pasitikėti suaugusiais ir ugdyti pasitikėjimą savimi.

Šaltiniai:

 1. http://kidshealth.org/parent/positive/family/child_care.html (Jennifer Shroff Pendley, PhD)
 2. http://kidshealth.org/parent/positive/family/babysitter.html (Susanne I. Kost, MD)
 3. http://www.anonsas.lt/portal/categories/68/1/0/1/article/5919